19 09 2008

FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROJE ÖDEV KONULARI

 

6. SINIF

 

Isı yalıtımı yapılmış  ev maketi tasarlayız

Uzayda  yaşanabilecek yeni bir gezegen bulunduğunu ve bu gezegende yeni bir yaşam kurma görevinin de  size verildiğini düşünün. bu yeni gezegen de sorunsuz bir düzen için ne tür önlemler alırdınız?bu konu ile ilgili makale yazınız.

Oyun hamurları kullanarak molekül modelleri tasarlama

Hamile kadının dikkat etmesi gereken hususlar ile ilgili afiş hazırlama

Uzun kemik modelinin yapımı  (strafor ile)

Kızılay kan merkezini ziyaret ve röportaj

Anne sütünün önemi ile ilgili afiş hazırlanma

Çevre kirliliğinin nedenleri  ile ilgili afiş hazırlama 

Küçük ve büyük kan dolaşımı maketi hazırlama

Sınıfında bulunan erkek ve kızların boy ve kütle grafiklerini çizme

Çeşitli hayvanlardaki   üreme şekli,yavru bakımı,başkalaşım geçirip geçirmediğini 15 hayvan için araştırıp poster hazırlayınız.

Dirençlerin ampul parlaklığına etkisinin gözlenmesi ile ilgili bir düzenek hazırlanması

Sigaranın zararlarını anlatan bir bilgisayar sunumu hazırlanması

Kayaç çeşitleri nelerdir? Nasıl oluşurlar? Kayaç çeşitlerinden örnekler toplayarak bunların kullanım alanlarını izah eden bir maket tasarlayıp hazırlayınız

Ultrasonik Ses nedir?Kullanım amaçları ve yerleri hakkında geniş bir araştırma yapıp konu ile ilgili 3 boyutlu tasarımlardan, posterlerden ve bilgisayar sunumdan oluşan bir proje tasarlayınız

  

7. SINIF

 

Geri dönüşümlü ürünlerle ilgili araştırma yapma

Periyodik cetvel yapımı

Paralel bağlı devre yapımı

Basit makine yapımı

Alkol bağımlılığı ile ilgili afiş hazırlama

Boşaltım sistemi modeli

Su kirliliği ile ilgili afiş hazırlama

Güneş sistemi modeli

Teleskop yapımı

Kendinizi ekolojik dengenin bozulmasından etkilenmiş bir ırmak, canlı ya da orman olarak düşleyin ve neler hissettiğinizi anlatan bir öykü, şiir, deneme, oyun ya da şarkı sözü yazınız.Işık Ünitesini anlatan bir dergi hazırlayınız Dergi ışığın soğurulması, ışığın kırılması, mercekler gibi kısımların gösterildiği fotoğraflarla destekli bir içeriğe sahip olmalı.
Besin zinciri konusunu anlatan 3 boyutlu maket hazırlama.(En az 5 hayvan olmalı)
Asitli içeceklerin iskelete ve dişlere etkisini anlatan bilgisayar sunumu hazırlaması
İç salgı bezlerimiz ve görevleri hakkında  arkadaşlarımıza konuyu daha zevkli ve merak uyandırıcı biçimde izah etmemizi sağlayan görsel ve işitsel destekli bir ders materyali hazırlama.
İnsanoğlu makineleri tasarlarken doğadaki canlılardan ilham almış ve bilimsel benzerlikleri ortaya koymuştur. Uçaklar kuşlara benzetilerek tasarlanmıştır, denizaltılar  balinalara…Başka hangi canlılar bilim adamlarına  ilham olmuş acaba? Peki siz hiçbir hayvandan bilimsel bir ilham aldınız mı? konu ile ilgili 3 boyutlu tasarımdan oluşan bir proje tasarlayınız.
Periyodik cetveli bizlere anlatacak sevdirecek güzel bir oyun tasarlayabilir misiniz ? O zaman hodri meydan!
Lazer ışınları nasıl tanımlanır? Sıradan ışınlara göre farkı nedir? Teknolojide gelinen son noktada lazer ışınlarının önemi nedir? Ve kullanım alanları nerelerdir?

8.sınıf

 

1-Gen nedir? Genler nasıl gösterilir? Genotip ve ve fenotip kavramları Tür içi ve türler arası  farklılıkları nasıl açıklar?

2-Gemiler su üstünde nasıl kalır? Dev buzullar nasıl oluyor da batmadan su yüzeyinde kalıyor? Bu iki olay ve benzeri olayları izah eden bilimsel verileri araştırın.

3-Siz bir işadamı olup  tuğla, çimento, kireç taşı, mermer, deniz kabuğu, asfalt gibi maddeleri kullanarak bina veya açık ortamda kullanılacak çeşitli malzemeler yapmaktasınız. Ancak yaşadığınız ortam asit yağmurlarına maruz kalıyor, bu nedenle asidin tahrip edici etkilerine dayanıklı malzemelere gereksinim duyuyorsunuz. Bunun için bir hipotez kurup bu hipotezinizi destekleyecek bir deney tasarlayınız.

4-Ses dalgalarının şiddetini belirleyen nedir? Ses kaynağından uzaklaştıkça neden sesi daha zor duyarız? İnsan, hayvan, araba ve uçak gibi  ses çıkaran bir çok varlığın sesi neden farklıdır? Sorularını izah edebileceğiniz 3 boyutlu tasarımlardan, posterlerden ve bilgisayar sunumdan oluşan bir proje tasarlayınız

5-“Güneş enerjisi Baca Santrali” nedir? Geniş bir araştırma yapınız

6-Besin zincirinde enerji akışını izah eden 3 boyutlu bir maket tasarlayıp hazırlayınız.

7-Okulumuzda kullanılan enerji kaynaklarını araştırıp, yapılabilecek geri dönüşümü eylemlerini içeren geniş kapsamlı bir çevre projesi tasarlayınız.

8-Hidrojen enerjisi nedir? Son yıllarda bu konuda yapılan araştırmalar ve gelişmelerle ilgili bir bilgisayar sunumu hazırlayınız.

9-Elektromıknatıs nedir? Çalışma prensibi ve kullanım alanlarını araştırarak bu yapı ile çalışan araçlardan bir ya da birkaçını tasarlayın

10-Yer kabuğunu etkileyen levha hareketleri nelerdir?

5438
0
0
Yorum Yaz