SES BİR TİTREŞİMDİR
02 03 2009

SES BİR TİTREŞİMDİR

http://img85.imageshack.us/img85/237/k2xq7.gif
Ses hepimizi etkileyen en temel unsurlardan bir tanesidir. Ses sadece duyulan bir şey değildir, aynı zamanda görülen de bir şeydir. Her sesin üzerimizde yarattığı bir etki, her etkinin bir görüntüsü vardır.

    Doğru eğitilen ve kullanılan ses şaraba, eğitilmeyen ses kötü bir liköre benzer. Burada kastedilen eğitim bir tür diksiyon veya şan eğitiminin çok ötesindedir. Ruh, seste yankısını bulur. İnancını yitirmişlik, korkaklık, fakirlik, şanssızlık kişinin sesine yerleşmişse bu kişinin hayatına ve kaderine de aynı oranda yerleşmiş demektir. Her sesin evrende bir yankısı vardır, hiçbiri kaybolmaz. Sesini ve ruhunu eğiten kişi yaşamındaki engelleri de kolaylıkla aşacaktır.

    Ses, titreşimdir. Sesini doğru kullanan bir doktor hastalarını kolaylıkla iyileştirebilir, aynı şekilde sesini yanlış kullanan bir öteki hastalarını daha da kötü duruma sokacaktır. Bu yolla tarihteki bazı komutanların kolaylıkla zafer kazandığı bilinmektedir. Seslerindeki zaferin ve inancın titreşimleri, yüreği korku dolu askerlere güç vermiş, onları motive etmiştir.

    Düşüncelerimizin de bir titreşimi vardır. Düşünce dalgalarımız tıpkı ses gibi evrende seyahat ederler, çevremizi, hayatımızı ve kaderimizi etkiler. Düşüncelerimiz ne kadar güçlüyse sesimiz de o kadar güçlü çıkar, yaşamımız üzerindeki etkisi o kadar güçlü olur. Sesimizi megafon gibi cihazlarla güçlendirmemiz bir işe yaramaz. Bu bizim doğal sesimiz değildir dolayısıyla yaşamımız üzerinde de etkili değildir. Doğal sesimiz gücünü içeriden alır. İçimizde duyduğumuz inançla söylediğimiz her şey gerçek olacaktır. Bizi gelecekte bağlayacaktır. Aklımızdan geçenleri veya düşüncelerimizi dillendirmesek bile bağlayıcılığı yüksek, etkili bir titreşim yayarız. Ne düşündüğümüzden sonuna dek sorumluyuz. Sadece düşünmeden konuşuyorsak bunun etkisi ve bağlayıcılığı zayıf olacaktır. Karşımızdakiler de bunu kolaylıkla hissedeceklerdir. Uyandırdığımız duygular ciddiye alınmamak ve güvensizlik olacaktır.

    Bazı insanların cümlelerine başlamadan antipati toplamalarının veya girdikleri bir ortamda anında kabul edilmelerinin sebebi bu düşünce titreşimleridir. Düşüncelerimizi kontrol etmenin yolu aklı kontrolden geçer.

    Aklı kontrol etmenin en iyi yolu yogadır. Yoga sayesinde nefesi ve bedeni kontrol altına almayı öğreniriz. Nefes, sinir sistemimiz üzerinde doğrudan etki sahibidir. Hızlı nefes alan kişi hızlı düşünür, ani tepkiler verir, ani hareketlerde bulunur, kendisi üzerinde kontrolü zayıftır. Yoga yapmaya başlayan kişinin zamanla solunum hızı düşer, aklın koşusu yavaşlar, düşünceler daha net ve görünür hale gelir. Kişi kontrolü ele alır. Ne düşünmesi gerektiğinin programını yapar. Yaşamının ve geleceğinin kontrolünü eline alır.

    İç huzursuzluk, karamsarlık, korku gibi duygular sesimizin doğayla uyumunu kaybetmesinden ileri gelir. Sesimizin frekansının doğanınkiyle aynı rezonansı yakalaması bizi mutluluk olan gerçek doğamıza geri götürecektir. Bu uyumu sağlamanın en iyi yolu yoga ile orantılı ses çalışmaları yapmaktır.

431
0
0
Yorum Yaz