Vücudumuz Hastalıklarla Nasıl Savaşır?
24 03 2009

Vücudumuz Hastalıklarla Nasıl Savaşır?

Her gün yüzlerce mikroorganizma vücudumuzu ziyaret eder. Zararlı mikroorganizmaların hastalık yapabilmesi için vücudumuzun doğal engellerini aşması gerekir. Doğal engeller deri, tükürük, gözyaşı ve mukustur.

             Zararlı mikroorganizmalara karşı vücudumuzu bağışıklık sistemimiz korur. Bağışıklık sistemi öncelikle mikroorganizmaların vücudumuza girmelerini önlemeye, vücudumuzun içine giren mikropları ise bulundukları yerde yutarak yayılmalarını engellemeye ya da geciktirmeye çalışır.

            Bağışıklık sisteminin en önemli savaşçıları akyuvarlardır. Yandaki şekilde görülen lenf düğümleri vücuda giren zararlı mikroorganizmalara karşı bir süzgeç gibi davranır. Bunların vücuda yayılmalarını engeller.

            Geçirdiğimiz bazı hastalıklar ve anne sütünden geçen bazı savunma maddeleri doğal bağışıklığı sağlar. Kulak hastalığını bir kere geçirdikten sonra bu hastalığa bir daha yakalanmayız. Vücudumuza giren mikroorganizmalar doğal bağışıklık sistemiyle durdurulamıyorsa kazanılmış bağışıklık sistemi devreye girer. Kazanılmış bağışıklık, dışarıdan vücuda verilen aşı, serum ve bazı besin destekleriyle sağlanır.

1916
0
0
Yorum Yaz