Yardımcı Ablalık için MEB Neyi Bekliyor?
07 03 2009

Yardımcı Ablalık için MEB Neyi Bekliyor?

http://kucukhasan.k12.tr/anaob.JPG
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK'in ağzından yayınlanan habere göre 15 bin lise mezunu işsiz gence iş umudu ve vaadi binlerce lise mezunu işsiz genci heveslendirdi.
MEB Neyi Bekliyor?
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK'in ağzından yayınlanan habere göre 15 bin lise mezunu işsiz gence iş umudu ve vaadi binlerce lise mezunu işsiz genci heveslendirdi. Aylardır beklenti içerisinde olan lise mezunu gençler başta memurlar.biz olmak üzere çeşitli platformlarda beklenti içerisinde duygularını haykırmakta ve verilen sözün arkasında durulmasını beklemektedirler.
  Bakanlık ve ilgili birimlerinden yapılan tek resmi açıklama projenin hazırlık çalışmalarının devam ettiği belirtilmektedir. Okul öncesi eğitimi genel müdürlüğünün yaptığı açıklama şu şekildedir.

 "OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE GEÇİCİ YARDIMCI HİZMET PERSONELİNİN EĞİTİMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Son günlerde basında okul öncesi eğitim kurumlarında yardımcı hizmet personelinin geçici istihdamı ile ilgili haberler yer almakta ve Genel Müdürlüğümüzden telefon ve e-mail ile konuya dair bilgi istenmektedir.
Genel Müdürlüğümüzün 36 ayda gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği "Okul Öncesi Eğitiminin Güçlendirilmesi" konulu projesi çerçevesinde 2100 kadının;çocuk gelişimi, eğitimi ve bakımı alanında bilinçlenmesi hedeflenmiştir.

Okul Öncesi Eğitiminin Güçlendirilmesi" konulu projenin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bulunan okul öncesi yaş grubundaki çocuklarına daha etkin bir hizmet snulmasını sağlamak amacıyla 16 pilot ilde etkili bir eğitim aktivitesinin gerçekleştirilmesi planlanmıştır.
Projenin gerçekleşmesi durumunda 16 ilde (İstanbul, Van, Erzurum, Ağrı, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Adana, Hatay, Mersin, Ankara, Yozgat, Konya, Ordu, İzmir) toplam 2100 kadının; çocuk gelişimi, eğitimi ve bakımı alanında bilgilendirilmesi söz konusudur.

Proje süresince alan uzmanları ve akademisyenlerce verilmesi planlanan bu eğitimle,kadınlar okul öncesi eğitimi alanında bilinçlenecek ve özel kreşler ile özel anaokullarında daha kolay istihdam imkânı bulabileceklerdir."

İşte bu açıklama ışığında iş bekleyen binlerce genç kızımız projenin bir an önce hayata geçirilmesini, uygulamanın sadece pilot illerde değil tüm ülke çapında uygulanmasını beklemektedirler. Bizlerde memurlar.biz olarak bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz..

 .------------------------------------------------------------------------------------------------

Lise mezunu işsiz genç kızlara müjdeli haber.

MEB 15 bin kadını eğitip ‘yardımcı abla’ sertifikası verecek. Gençler, sertifikayla devlet ve özel okulların ana sınıflarında görev alabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 bin kadına istihdam kapısı açacak olan “yardımcı ablalık” sertifika programını hayata geçiriyor. 2009, 2010 ve 2011 yıllarında kademeli olarak 15 bin lise mezunu kadına “yardımcı ablalık” eğitimi verilecek.

Okul öncesi eğitim çağındaki çocukların okullaşma oranını yüzde 35’e yükselten ve bunu yüzde 50’ye yükseltme çalışmalarına hız veren Bakanlık, personel ihtiyacını da sertifikalı “yardımcı ablalar” ile kapatacak. 30 milyon YTL’lik projeyi AB finanse ediyor. Proje çerçevesinde ilk kursiyerler 2009 yılı Nisan ayında eğitime alınacak.

Projeyle lise mezunu olan kadınlar, MEB’in vereceği teorik ve pratik eğitimin ardından sertifika almaya hak kazanacak. “Yardımcı abla” sertifikası alan 15 bin kadın devlette de iş imkânı bulabilecek. Bakanlığın yaklaşık 2 bin 500 kadını istihdam etmesi planlanıyor. Eğitim alan diğer “yardımcı ablalar” ise özel kreşler ve ana okullarında iş imkânı bulacak.

1981
0
0
Yorum Yaz